На балотажа за президент и вицепрезидент на Република България, проведен на 1 ноември 2026 г., кандидатската двойка Илияна Йотова – Кирил Вълчев получи 2962 гласа в община Балчик, или 77,5% от гласовете, подадени за двете двойки. Андрей Гюров и Георги Кандев събраха 858 гласа (22,5%).
Двойката Йотова – Вълчев води във всички 38 избирателни секции в града и селата на общината. Данните са от ЦИК към 09:15 ч. на 2 ноември 2026 г., при обработени 38 от 38 секции.
Избирателна активност
В община Балчик гласуваха 3940 души, което е активност от 22,4%. В избирателните списъци бяха вписани 17 359 избиратели, а в изборния ден бяха дописани още 263.
Активността в гр. Балчик е 22,9%. Най-висока е в селата Царичино (48,4%), Рогачево (44,0%) и Църква (41,0%), а най-ниска – в Стражица (4,8%) и Бобовец (6,3%).
Действителните гласове са 3928, от тях 108 са за „Не подкрепям никого“. Недействителните гласове са 12.
Обобщени резултати за община Балчик
| Кандидатска двойка / вот | Гласове | Дял (%) |
| Илияна Йотова – Кирил Вълчев | 2962 | 77,5 |
| Андрей Гюров – Георги Кандев | 858 | 22,5 |
| Не подкрепям никого | 108 | – |
| Недействителни гласове | 12 | – |
| Общо гласували | 3940 |
Процентите са изчислени от гласовете за двете кандидатски двойки, без „Не подкрепям никого“.
Резултати по населени места
Най-голяма подкрепа за двойката Йотова – Вълчев има в Змеево (93,9%), Църква (93,3%) и Преспа (90,7%). Най-висок дял за Гюров – Кандев има в Тригорци (35,3%) и Бобовец (33,3%). В гр. Балчик, където са подадени почти две трети от гласовете, съотношението е 76,4% към 23,6%.
| Населено място | Секции | Йотова / Вълчев | Гюров / Кандев | Дял за Йотова -Вълчев (%) | Гласували | Активност (%) |
| гр. Балчик | 16 | 1852 | 573 | 76,4 | 2487 | 22,9 |
| с. Оброчище | 2 | 203 | 66 | 75,5 | 279 | 15,3 |
| с. Кранево | 1 | 157 | 57 | 73,4 | 219 | 37,6 |
| с. Гурково | 1 | 82 | 28 | 74,5 | 113 | 25,7 |
| с. Сенокос | 1 | 87 | 13 | 87,0 | 100 | 20,4 |
| с. Църква | 1 | 84 | 6 | 93,3 | 98 | 41,0 |
| с. Соколово | 1 | 75 | 10 | 88,2 | 90 | 11,2 |
| с. Дропла | 1 | 56 | 13 | 81,2 | 73 | 33,8 |
| с. Рогачево | 1 | 53 | 17 | 75,7 | 70 | 44,0 |
| с. Царичино | 1 | 47 | 10 | 82,5 | 59 | 48,4 |
| с. Змеево | 1 | 46 | 3 | 93,9 | 50 | 35,2 |
| с. Преспа | 1 | 39 | 4 | 90,7 | 45 | 24,1 |
| с. Карвуна | 1 | 28 | 9 | 75,7 | 40 | 71,4 |
| с. Безводица | 1 | 28 | 7 | 80,0 | 39 | 14,7 |
| с. Ляхово | 1 | 27 | 10 | 73,0 | 39 | 10,2 |
| с. Дъбрава | 1 | 21 | 7 | 75,0 | 29 | 25,4 |
| с. Кремена | 1 | 20 | 5 | 80,0 | 27 | 24,1 |
| к.к. Албена (с. Оброчище) | 1 | 16 | 7 | 69,6 | 26 | 96,3 |
| с. Стражица | 1 | 14 | 2 | 87,5 | 17 | 4,8 |
| с. Тригорци | 1 | 11 | 6 | 64,7 | 17 | 26,6 |
| с. Храброво | 1 | 12 | 3 | 80,0 | 15 | 40,5 |
| с. Бобовец | 1 | 4 | 2 | 66,7 | 8 | 6,3 |
Активността е изчислена спрямо избирателите в списъците, включително дописаните. Високите стойности в к.к. Албена и Карвуна се дължат на секциите в лечебни заведения, с малко избиратели и много дописани.
Източник на данните
Резултатите са според числовите протоколи на 38-те секционни избирателни комисии в община Балчик, публикувани от Централната избирателна комисия на results.cik.bg, към 09:15 ч. на 2 ноември 2026 г. Окончателните резултати за страната се обявяват от ЦИК.
В община Балчик се гласуваше машинно в 22 секции и с хартиени бюлетини в останалите 16.
Изборните секции в община Балчик работят нормално
Балчик и Констанца с общ еко проект
Обучение на секционните избирателни комисии в събота